מלא ירח
חאן האבן ב'צל מדבר'
המדבר מדבר - שיר בן לפחות 20 שנה. הוא לא ממש מוכר אבל אני לא שוכחת אותו.
צבעוני המדבר מתגלה במסלול במרץ האחרון. 
כאלה פיקניקאים לא רואים כל יום

3. ביקור בחוות האלפקות

אם אתם עם ילדים זה קלאסי - בחווה יש אלפקות ולָמוֹת, וגם עיזים, חמורים ועוד. כשנכנסנו, קיבלנו שקית עם אוכל, וזכינו לליקוק מתוק עם שיניים בולטות מהלמות והאלפקות שם. יש גם פינת יצירה, הסברים כל שעה עגולה (איך הגיעו דווקא למות ואלפקות לחווה, ואיך מבדילים ביניהן?), הדגמה איך מכינים מהאלפקות צמר רך ונעים ובעיקר אווירה טובה. 

וזו אלפקה
ולמי ששאל:  זו למה
נחל קרקש בליל ירח מלא.

4. נחל קרקש בליל ירח מלא

אחרי ארוחת חג טעימה אצל חברים משדה בוקר, ארזנו את הילדים ויצאנו למסלול לילה בנחל קרקש. את ההליכה בנחל חווארים בירח מלא אתם בטח מכירים, החווואר הלבן מואר באור הירח ומחזיר אור לבן בוהק חזרה, ככה שלא צריך בכלל פנסים. זה מסלול מקסים אבל גם מאוד מוכר ולעיתים עמוס. אז למה לא ללכת לאחיו הצעיר והיפה - נחל קרקש, שיורד ממש ליד הפנייה למדרשת שדה בוקר? מסלול יפהיפה וקצר (כ-1.5 ק"מ) - רובו בירידה, ומתאים גם לילדים (יש רק חלק אחד עם מפל קטן שמצריך עזרה של מבוגרים). הגעה: מכונית אחת משאירים בכניסה למדרשה, ויורדים למסלול ימינה - דרומה. את הרכב השני מחנים ליד ה"סרפנטינות" שבדרך לעין עבדת - בדיוק באותו מקום בו מסתיים נחל חווארים. הירידה היא בסימון שבילים ירוק, שאחר כך מתחבר בפנייה שמאלה לסימון שבילים כחול.

5. הליכה לאורך טיילת מכתש רמון

לקראת שקיעה, כדאי ללכת בטיילת ממרכז המבקרים על שם אילן רמון (שם חונים) ועד להר גמל שקרוי כך בגלל צורתו הדבשתית. בהר גמל אפשר לעלות לתצפית נהדרת (שבדרך כלל כוללת גם רוחות די חזקות - הביאו משהו חם). האורות שבהם נצבעים סלעי המכתש לקראת ערב פשוט מרוממים. 

הטיילת לארוך המכתש
תצפית הר גמל.

6. ולסיום - ירוק מפתיע

הדרך להר רמון מתחילה ליד בסיס בה"ד 1. אחרי המטווחים ומסלולי המכשולים (שאחרי נינג'ה-ישראל כבר לא נראים כל כך מאיימים), מתגלה פתאום מראה מרהיב. משני צידי הכביש המדבר נצבע ירוק זוהר. אלה הם מאות דונמים של כרמים שננטעו כאן בשני העשורים האחרונים, על ידי כמה חלוצים מודרניים שהקימו כאן ייקבי בוטיק, כמו 'NANA ESTATE' של ערן רז או 'יקב שיזף', של הטייל והעיתונאי צור שיזף.
מסתבר שהתנאים שמספק איזור "מישור הרוחות" מצויינים לענבים - בעיקר בגלל הבדלי טמפרטורה קיצוניים בין היום ללילה. ממצאים שהתגלו בנגב מצביעים על כך שלפני כ-1500 שנה גידלו צאצאי הנבטים כמויות גדולות של כרמי יין בנגב הצחיח. אז הנה - הרעיון התמוה הזה מתגשם כאן שוב, ומסתמן שמתהווה כאן יין משובח ביותר. ניתן לבקר שם לטעימות בתיאום מראש. 

עד הפעם הבאה מר מכתש!